Türkçe
/ / /

Muhtarlık binalarına atık pil kutusu

Muhtarlık binalarına atık pil kutusu
A+ A-

Mustafakemalpaşa Belediyesi, kontrolsüz bir şekilde alıcı ortama atıldığında kimyasallar nedeniyle büyük olumsuzluklara neden olan atık pillerin bertaraf edilmesi için mahalle muhtarlıklarına atık pil toplama kutusu yerleştirdi.

Bitkisel yağların toplanmasından cam şişe ve ambalaj kutularının kaynağında ayrıştırılmasına gibi hem doğal kaynakları korumak hem de ekonomiye katkı da bulunmak amacıyla bugüne kadar  bir çok geri dönüşüm çalışmasına öncülük eden Mustafakemalpaşa Belediyesi, şimdi de atık pilleri toplama uygulamasını yaygınlaştırıyor.  

Daha önceki yıllarda okullara ve kurumlara verilen atık pil toplama kutuları bu kez mahalle muhtarlarına  dağıtıldı.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün yürüttüğü proje kapsamında merkez ve kırsal mahalle muhtarına atık pil kutularını teslim etti.

 

'Geri dönüşüme destek olalım'

 

Kararlı bir şekilde yürütülen geri dönüşüm çalışmalarının farkındalık oluşturduğunu belirten Başkan Sadi Kurtulan, vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. 

Atık pillerin mahallelerde ayrı toplanmasının önemine dikkat çeken Başkan Kurtulan; " Çevre koruma bilincinin arttırılması amacıyla 2008 yılından beri Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte yürüttüğümüz Atık Pil Toplama Projesi her geçen gün karşılığını buluyor. Önceki yıllarda atık piller, kamu kuruluşları, okullar, halk eğitim merkezi ve süpermarketlerde bulunan noktalarda toplanırken şimdi bu uygulamayı tüm mahallelerimize yayıyoruz. Vatandaşımızın bu noktalara ulaşımını daha kolaylaştırıyoruz. Bu amaçla 131 mahallemizin muhtarlık binalarına bu kutuları yerleştiriyoruz.  Her muhtarımıza bir adet toplam kutusu verdik. Biriken atık piller periyodik aralıklarla ekiplerimizce alınarak  TAP Derneği'ne teslim edilecek. Bu konuda başta vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın desteğini bekliyoruz " dedi.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, üç yıl içinde bin kiloya yakın atık pil toplandığını dile getirerek, geri dönüşüm uygulamalarının sağlıklı bir şekilde süreceğini kaydetti.

 


E-Bülten Üyelik